Cykl miesiączkowy krok po kroku


Cykl menstruacyjny jest oznaką prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego dojrzałej kobiety. Zachodzi z różną częstotliwością w zależności od układu hormonalnego. Najczęściej cykl wynosi od 25 - 30 dni (za początek cyklu uznaje się pierwszy dzień krwawienia, a koniec - dzień przed kolejną miesiączką). Podczas całego tego okresu w organiźmie kobiety zachodzą duże zmiany (niektóre można zaobserwować). Cały cykl możemy podzielić na etapy:


I. Faza menstruacyjna (przedowulacyjna)
Faza menstruacyjna to okres niepłodny w cyklu menstruacyjnym. Podczas tej fazy dochodzi do złuszczenia się nabłonka macicy i krwawienia. Długość trwania tej fazy jest różna, w zależności od długości całego cyklu. Średnio trwa ok. 4-9 dni. Uwaga, w niektórych cyklach może się tak zdarzyć, że ostatnie dni krwawienia mogą być już dniami płodnymi - dlatego okres ten jest przez niektórych nazywany względnym okresem niepłodnym. Pod koniec tej fazy zaczyna zwiększać się wydzielanie hormonu estrogen.

II. Faza folikularna (przedowulacyjna)
W czasie jej trwania dochodzi do rozwoju komórki jajowej w jajniku (w niektórych cyklach faza ta pokrywa się z fazą menstruacyjną). Zwykle czas trwania tej fazy waha się od 0-4 dni, w zależności od długości cyklu. W tej fazie początkowo śluz jest mętny i lepki, ale stopniowo zmienia się w bardziej rozciągliwy, przejrzysty i śliski (zbliża się jajeczkowanie) i jest go coraz to więcej. Koniec tej fazy przypada na owulację. Okres ten należy do okresów płodnych w cyklu, biorąc pod uwagę, że plemniki w drogach rodnych żyją ok. 3 dni.


III. Faza owulacyjna
Faza owulacyjne jest okresem płodnym w cyklu menstruacyjnym (bardzo ważne przy antykoncepcji naturalnej). W cyklu 28-dniowym przypada ok. 14 dzień. W czasie jego trwania zostaje uwolniona komórka jajowa z pęcherzyka Graffa, na tym miejscu (w jajniku) powstaje ciałko żółte (wytwarza hormony potrzebne do utrzymania ewentualnej ciąży - progesteron). Komórka jajowa wędruje do jajowodu, gdzie może nastąpić zapłodnienie (dokładnie bańka jajowodu). W czasie tej fazy wzrasta temperatura ciała kobiety oraz znacznie zwiększa się ilość wydzielanego śluzu z pochwy. Śluz wygląda jak surowe białko jaja kurzego (śluz płodny). Faza ta kończy się, gdy komórka jajowa obumiera po ok. 24 - 48h od owulacji, jeżeli nie nastąpi zapłodnienie.
Sprawdź kiedy będzie chłopiec a kiedy dziewczynka dziewczynka!

IV. Faza lutealna (poowulacyjna)
Faza poowulacyjna jak sama nazwa wskazuje, występuje po owulacji (jajeczkowaniu). Jest to niepłodny okres w cyklu menstruacyjnym, zmniejsza się ilość i konsystencja śluzu (jest gęściejszy), a temperatura ciała wraca do normy. Komórka jajowa nie jest już zdolna do zapłodnienia. Faza ta trwa do końca cyklu (dzień przed kolejnym krwawieniem).Obserwuj swój cykl! Prowadź swoją kartę obserwacji! >>