Metody antykoncepcji


Metody chemiczne (hormonalne)


- tabletki antykoncepcyjne (hormonalne)
Tabletki hormonalne mogą być stosowane tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem. To on powinien je zapisać po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu z pacjentką. Zasada działania leków hormonalnych polega na tym by nie dopuścić do jajeczkowania (owulacji). Dzieje się tak, ponieważ odpowiednio stymuluje się przysadkę mózgową. Tabletki przyjmuje się od pierwszego dnia cyklu (pierwszy dzień krwawienia) przez 21 dni. Następnie może nastąpić krwawienie, ale nie musi. Po odczekaniu 7 dni (w sumie 28 dni) należy zażyć kolejną serię tabletek. Z badań wynika, że skuteczność tej metody wynosi 98%.

Zabawy dla PAR!

- tabletka po stosunku
Jest to tabletka o bardzo silnym działaniu hormonalnym, która uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Tabletka, jeśli ma zapobiec przed niechcianą ciążą musi być zażyta do 72 godzin po pełnym współżyciu (bez zabezpieczeń). Lek ten powinien być stosowany tylko i wyłącznie w sytuacjach awaryjnych. Częste przyjmowanie tak mocnych hormonów może doprowadzić do bezpłodności. Skuteczność tej metody to 99,9%.

- kremy, pianki, globulki
Są to preparaty o działaniu głównie plemnikobójczym, stosowane dopochwowo. Często występują po nich uczulenia. Niska skuteczność.

Czytaj o naturalnym planowaniu rodziny...

Metody naturalne
Metody mechaniczne