Metody antykoncepcji


Metody mechaniczne

- prezerwatywa
Prezerwatywa wykonana jest z lateksu, zakłada się ją na penisa w czasie erekcji (wzwodu). Aby spełniła swoje zadanie należy ją dobrze założyć (żeby nie pękła podczas stosunku). Prezerwatywę naciąga się na całą długość penisa, natomiast na jej końcu znajduje się wypustka, która wypełnia się nasieniem w czasie wytrysku, w trakcie stosunku płciowego. Metoda ta chroni przed zajściem w ciążę, ale również przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową (wenerycznymi) np. kiła, rzeżączka czy HIV. Skuteczność prezerwatyw jest bardzo wysoka ok. 99,9%.

Przedwczesny wytrysk? - metody na przedwczesny wytrysk.


- kapturki oraz krążki
Jest to jedna z mechanicznych metod chroniących przed ciążą. Krążki muszą być dobrze założone (najczęściej uczy tego lekarz) i dopasowane, ponieważ nie spełnią swojego zadania. Są mało popularne ze względu na dużą niewygodę. Krążki i kapturki zakłada się 2 godziny przed stosunkiem i zdejmuje do 12 godzin po stosunku. Badania wykazują, że skuteczność tej metody to ok. 80%.

- spirale
Spirala (wkładka domaciczna) jest wykonana z miedzi. Lekarz umieszcza ją w macicy kobiety.
Metoda zapobiegania ciąży, polega na pozbawianiu plemnika ruchliwości. Spirale polecane są kobietom, które już rodziły, a nie chcą być w kolejnej ciąży (za to stanowczo odradzane kobietom, które jeszcze nie rodziły). Bardzo wysoka skuteczność metody.

Czytaj o naturalnym planowaniu rodziny...

Metody naturalne
Metody chemiczne (hormonalne)