Metody antykoncepcji


Metody naturalne

- kalendarzyk
Jest kilka metod ustalenia dni płodnych.
I. Prowadzimy notacje naszych cykli przez 7 miesięcy. Po czy wybieramy najkrótszy cykl i odejmujemy od niego 18, później wybieramy najdłuższy cykl i odejmujemy od niego 11. W ten sposób otrzymujemy odpowiednio dolną i górną granicę płodnych dni.

np. nasz najkrótszy cykl to 24 dni - 18 = 6
nasz najdłuższy cykl to 27 dni -11 = 16
Okres w których możliwe jest zajście w ciążę występuje między 6-16 dniem trwania cyklu.
II. Długość cyklu dzielimy przez 2. Po czym biorąc pod uwagę długość życia plemnika w drogach rodnych kobiety oraz małe wahania cyklu dodajemy po 4 dni przed i po owulacji. Tak otrzymujemy przedział płodnych dni.
np. długość naszego cyklu to 28 dni / 2 = 14 (teoretyczna owulacja)
dodajemy po 4 dni przed i po owulacji (dla bezpieczeństwa) -> nasze płodne dni występują między 10-18 dniem trwania cyklu.
Skuteczność tej metody sprawdza się tylko w regularnych cyklach miesiączkowych, dlatego jest stosunkowo mała. Prawdziwość tej metody mogą zachwiać takie czynniki jak: stres, przeziębienie, obciążenie fizyczne itp.

Czytaj więcej o naturalnym planowaniu rodziny...

- metoda termiczna
Metoda ta polega na mierzeniu temperatury ciała kobiety rano (po obudzeniu się). Podwyższona temperatura o 0,4 - 0,8 st.C od normalnej (do 37,4 st.), świadczy o tym, że zaczęły się dni płodne. Temperaturę podwyższa hormon progesteron, wydzielany na skutek pojawienia się ciałka żółtego (w miejscu uwolnionej komórki jajowej). Uwaga! Pomiar temperatury może być mylny ze względu na np. przeziębienia. Skuteczność tej metody jest stosunkowo mała.


- metoda obserwacji śluzu
Metoda ta polega na obserwowaniu śluzu wydzielanych w drogach rodnych w czasie cyklu. W czasie dni niepłodnych śluz jest skąpy. Na krótko przed oraz w czasie owulacji jest bardzo obfity i rozciągliwy i lepki. Natomiast po owulacji stopniowo zmniejsza się jego ilość, za to jest o gęstej konsystencji i matowy. Sama metoda nie jest całkowicie skuteczna, ponieważ nasze obserwacje mogą być zakłucone stanami zapalnymi pochwy lub innymi przypadłościami.

Sprawdź chłopiec czy dziewczynka!

- stosunek przerywany
Metoda ta polega na usunięciu członka z pochwy przed wytryskiem. Jednak nie chroni to do końca przed zajściem w ciążę, ponieważ w trakcji współżycia dochodzi do tzw. przedwytrysku (nieodczuwalne) w którym znajdują się plemniki. Skuteczność tej metody to 56%.

Metody mechaniczne
Metody chemiczne (hormonalne)