Chcę zajść w ciążę!


Starasz się od dłuższego czasu zajść w ciążę ... i ciągle nic? Nie jesteś osamotniona w tym temacie! Postaramy się pomóc Tobie poznać Twój cykl, a także odpowiedzieć na pytanie kiedy masz największe szanse zajścia w ciążę!
Zacznij prowadzić KARTĘ OBSERWACJI swojego cyklu miesiączkowego
Chłopiec czy dziewczynka?


Karta obserwacyjna cyklu miesiączkowego


Pobierz i wydrukuj: Kartę obserwacyjną cyklu miesiączkowego.

1.Kliknij na powyższy link
2.W menu przeglądarki (okna) wybierz Plik->Drukuj lub wciśnij jednocześnie Ctrl p

Nasza karta obserwacyjna potrzebna jest do:
- prowadzenia antykoncepcji metodą naturalną
- poznania cykliczności swojego ciała (np. gdy staramy sie o dziecko).
Dokładne stosowanie, wszystkich 3 wskaźników łącznie, pozwoli poznać Twoją cykliczność. Metody naturalne, mogą być stosowane do regularnych cykli. W innych przypadkach nie mogą zabezpieczać przed ciążą. Metoda naturalna nie daje 100% ochrony przed ciążą.

Informacje o naturalnym planowaniu rodziny...


Omówienie Karty obserwacyjnej cyklu miesiączkowego


Na karcie prowadzimy zapiski wszystkich możliwych sygnałów naszego ciała świadczących o płodności.

1. W pierwszym wierszu wpisujemy kolejne dni, przy czym zaczynamy od dnia, w którym zaczyna się cykl (pierwszy dzień krwawienia).

2. W kolejnych wierszach odnotowujemy temperaturę ciała, mierzoną każdego dnia, aż do końca trwania cyklu. Temperatura powinna być mierzona codziennie o tej samej godzinie, przed wstaniem z łóżka np. o 7 rano.

3. W kolejnym wierszu znajduje się nr dnia cyklu (wiersz jest już wypełniony).

4. W kolejnym wierszu notujemy plamienia i krwawienia pojawiające się podczas cyklu.

5. W kolejnym wierszu wpisujemy wyniki obserwacji śluzu:
- odczucie (to co odczuwasz podczas każdego dnia cyklu): sucho, wilgotno, mokro, ślisko
- wygląd (możesz zbadać papierem toaletowym - podcierając się nim w okolicach pochwy): gęsty, lepki, rozciągliwy (przezroczysty), rwisty (mętny)
6. W kolejnym wierszu prowadzimy zapiski badania palpacyjnego pochwy (najlepiej przed badaniem umyć ręce szarym mydłem, palcem wskazujący lub środkowy namacać ujście szyjki macicy w pochwie):
- pozycja rozwarcia (na jakiej wysokości znajduje się ujście szyjki macicy): nisko, wysoko
- twardość (czy badana szyjka jest miękka czy twarda): miękka, twarda


7. W kolejnym wierszu musimy ustalić dzień kiedy wystąpił ból owulacyjny (występuj około połowy cyklu, ból podbrzusza może mieć różny charakter). Można z łatwością stwiedzić czy jest to ból owulacyjny, dynamicznie siadając na twardym krześle ("klapnąć") - jeżeli pojawi sie w tym momencie ból to znaczy, że jest to ból owulacyjny.

8. Napięcie w piersiach czuć po dotknięciu, więc jakieś skomplikowane badanie nie jest konieczne. Poniżej zamieszczamy przykładową (wypełnioną) kartę obserwacji (kliknij, na obrazek aby powiększyć).


Interpretacja Karty obserwacyjnej cyklu miesiączkowego


Temperatura
Sprawdź czy na wykresie z temperaturą znajduje się "skok temperatury". Jeżeli znalazłaś, to teraz policz, czy przed skokiem jest minimum 6 temperatur niższych. Jeżeli jest to możesz wykreślić linię pokrywająca (linia pozioma przeprowadzona nad niskimi temperaturami). Teraz ponumeruj 3 temperatury wyższe (nad linią pokrywającą).
UWAGA! Temperatury mogą zostać zakłócone przez przeziębienie, zmianę klimatu, itd.

Śluz
Po miesiączce zaczynamy obserwować śluz. Początkowo odczuwamy suchość w pochwie. Następnie (po kilku dniach) pojawia się uczucie wilgotności. Na papierze toaletowym możemy zaobserwować gęsty, lepki, nierozciągliwy, mętny śluz (to znaczy że zbliżamy się do owulacji). Później pojawia się śluz rozciągliwy, przejrzysty, podobny do białka kurzego (śluz płodny), odczucia towarzyszące kobiecie w tym czasie to "mokro", "ślisko". Ostatni dzień kiedy występuje śluz płodny (i uczucie mokrości) uznawany jest za szczyt (S). Od tego dnia należy ponumerować kolejne 3 dni. Po nich robimy pionową kreskę (za kreską są już niepłodne dni).Szyjka macicy
W czasie miesiączki trudno badać szyjkę macicy, dlatego nasze badania zaczynamy po jej zakończeniu. Początkowo szyjka jest twarda, zamknięta i nisko opuszczona. W czasie zbliżania się owulacji (jajeczkowania) stopniowo unosi się, mięknie i otwiera. Dzień szczytu (S) objawu szyjki macicznej to ostatni dzień w którym jest ona najwyżej (jest otwarta i miękka). Od tego dnia policz 3 dni do przodu, zrób kreskę pionową (za kreską są już dni niepłodne!).


UWAGA! Wyżej wymienione 3 wskaźniki mogą różnie określać zaczęcie się dni niepłodnych, dlatego powinniśmy wziąć pod uwagę je wszystkie razem. Dzień niepłodny ustalić dniem kiedy wszystkie 3 wskaźniki wskazują dni niepłodne. Więcej o naturalnym planowaniu rodziny.